Učení je mučení, ale přináší lepší budoucnost. (Caroline) Vím, že nic nevím. (Sókratés)

Jan Žižka, padouch nebo hrdina?

25. září 2012 v 22:21 | Caroline |  Ostatní slohy
Článek na téma, zda-li je Žižka hrdina či padouch. Psáno do časopisu Časostroj, kde mi můj názor dokonce i otiskli. Přináším tedy celý článek, ale i upravenou část, která byla vydána.

Jan Žižka, padouch nebo hrdina?
Je to opravdu těžká otázka. Rozdělím jeho život do dvou období.

První období (narození - začátek husitských válek)
Co se v mládí naučíš, to ve stáří najdeš. - Jaký vyrosteš, takový budeš.
Tím bych začala, protože mi to pomůže popřemýšlet o jeho životě.
Kdybych to vzala podle jeho výpovědi v Časostroji:
Jan Žižka sice patřil ke šlechtě, ale k té na chudší straně. Což znamenalo, že se mu nemuselo dostávat tolik péče a možností jako šlechtě vyšší. Netrávil tedy čas děláním až zas tolik vznešených věcí. Podle mě vyrostl jako obyčejný kluk. Měl sourozence, a pokud neměl jen samé sestry, tak mohl klidně trávit čas právě hraním na vojáky. Když pak, ale měly přijít povinnosti, bylo už pozdě. Hospodařit neuměl, protože mu to nevštěpovali do hlavy od samého začátku. Byl zvyklý prostě na běhání s mečem a cvičit se ve věcích okolo toho.
Proto v dospělosti neuměl hospodařit s penězi a majetky. Nakonec se uchýlil k věci, která mu mohla vydělat, a navíc při ní mohl využít to, co uměl. Stal se lapkou. Holt zřejmě jinou možnost neměl. Pak když ho Václav IV. omilostnil a Žižka se dal do válek, mohl v nich využít to, co se naučil.
Druhé období (Husitské války)
V té době byl lid ovlivněn náboženstvím, které jednoduše dokázalo zaslepit. Ano církev se provinila. Prodávala odpustky a shromažďovala si majetek. Bylo na čase jednat. Problémem bylo, že pořád existovalo několik zaslepených. Takže Žižka za svou honbou za pravdou musel bohužel prolít i krev.
Podle mého názoru je tedy Žižka padouch i hrdina. V prvním období padouch v druhém hrdina. Ale více to směřuje k hrdinovi. Důvody jsou jednoduché, snažil se, aby se církev polepšila a s ní Češi. Sice kvůli tomu vypaloval hrady, plenil, vraždil, ale činy si žádají oběti.
Konečný verdikt:
Jan Žižka = Hrdina

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David Tygr Bachmann David Tygr Bachmann | E-mail | Web | 3. října 2012 v 0:42 | Reagovat

Tady si troufám nesouhlasit. Každý z nás má v životě šanci živit se poctivě. Jestli ti k životu stačí deset - dvanáct tisíc, asi si je normálně vyděláš. Když budeš potřebovat měsíčně milion, asi budeš muset loupit. Navíc Žižka církev nenapravil ani v tom nejmenším.

Souhlasím, že velké činy si žádají oběti, ale i tady bych byl opatrný. Ono to totiž neplatí vždycky. Zkus si představit, že tvoje dítě někdo zastřelí ve jménu nějakého vznešeného ideálu. Myslíš, že se s tím smíříš s myšlenkou, že aspoň zemřelo pro velkou věc?

2 Caroline Caroline | Web | 3. října 2012 v 11:27 | Reagovat

[1]: Když jsem tuto úvahu psala, neustále jsem přemítala nad hrdinou a padouchem. Byla to tehdy těžká doba, která se nedá srovnat s tou naší. Kdyby se to stalo v dnešní době, byl by to rozhodně padouch.
Upřímně netuším co ti odpovědět, mám v sobě dost rozporuplný pocit.

3 David Tygr Bachmann David Tygr Bachmann | E-mail | Web | 3. října 2012 v 11:59 | Reagovat

[2]: To je fajn! Pokud pochybuješ, znamená to, že hledáš pravdu a nesnažíš se tak o jednoduché řešení. Já bych k tomu mohl napsat, že jsem katolík a tudíž je pro mě Žižka jasně padouch, ale to bych si to také moc zjednodušil. Opravfdu si vážím toho, že o věcech přemýšlíš a líbí se mi, jak to děláš. Je milion otázek, na které nedostaneš jasnou odpověď nikdy. To ale neznamená, že bys ji neměla hledat.

Vidím, že blog jsi založila nedávno. Jsem moc zvědavý, jakým směrem se bude rozvíjet. Přeju ti hodně rozumných čtenářů, dobrých nápadů na články a rostoucí počet stálých návštěvníků!

PS: Můj blog má dneska druhé narozeniny. Píšu to proto, že jsem za ty dva roky poznal řadu bezvadných lidiček. Některé už znám i osobně a po těch dvou letech můžu konstatovat, že mi blog úžasně obohatil život. Přeju ti totéž!

4 Caroline Caroline | Web | 3. října 2012 v 12:27 | Reagovat

[3]: Mockrát ti děkuji.

A díky i za tvoje přání. Mimo to. Já už jeden blog vlastním, už to bude 2 roky a půl, co ho mám. Chtěla jsem se od něho, ale trochu odpoutat, proto tenhle nový blog. Jiné téma blogu, prostě takový nový start. :)

5 Bublushka Bublushka | Web | 10. října 2012 v 17:43 | Reagovat

jsi šikovná a nepíše vůbec špatně... ´vaha je to pěkná
já tedy Žižku jako hrdinu nepovažuju (ale to skro žádného bájného čecha- ale proto mám i svůj důvod), ale každej to vidí jinak...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Moje oblíbené blogy:

Podporuji:
Postcards Exchange